Jičín – brána do Českého Ráje

Jičín vznikl kolem roku 1300 a postupně byl budován kolem pravidelného obdélníkového náměstí se šachovnicovou sítí ulic a chráněn hradbami se zesílenými baštami, jejichž části jsou dodnes dochovány. Náměstí je ze všech stran lemováno podloubím. Město je památkovou rezervací a cestou do Prachovských skal jej nemůžete minout.

Proč se v Jičíně zastavit?

Protože musíte vylézt na Valdickou bránu, která byla postavena v letech 1568 – 1578 jako součást městského opevnění, a kterou všichni známe z příběhů o loupežníku Rumcajsovi. Dnešní podoba věže je z roku 1840. Věž je vysoká 52 metrů a nahoru vede 156 schodů. Vyhlídka je ve výšce 32 metrů a je otevřena denně od 10.00 hodin a vstupné je 30 Kč. Při dobré viditelnosti jsou vidět Krkonoše, Kozákov v Jizerských horách a dokonce i Ještěd. 

Rozhodně musíte navštívit Rumcajsovu ševcovnu. Expozice je věnována dílu spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře, takže tam najdete nejen Rumcajse, Manku a Cipíska. Cesta lipovou alejí vede z historického centra Jičína k Valdštejnské lodžii. Čestný dvůr s parkem, letohrádkem a salou terrenou. 

Booking.com  Nejlepší čas, kdy jet do Jičína je květen, kdy se tam konají Valdštejnské slavnosti. Festival Jičín město pohádky se koná každoročně v polovině září.

Kde se v Jičíně ubytovat a najíst?

Recenze na jičínské restaurace najdete zde. My jsme se zastavili v Zámecké restauraci a jako bezlepkáři, jsme byli nadšeni z jídel na grilu a z výběru bezlepkových omáček, které nám byly servírovány samostatně v omáčníku. V menu si vybere každý – vegetariáni i děti.

Autor a foto: Dana Petrunčíková

Související články:

Josefův důl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..