TřeboňTřeboň 

Městská památková rezervace s renesančním zámkem z 2.pol.16.stol, augustiniánským klášterem z r 1367, renesanční radnicí k níž přibyla r 1638 věž 30m vysoká a s lázněmi se stoletou tradicí kde se léčí poruchy pohybového ústrojí, revmatické choroby, poúrazové a pooperační stavy. Okolí bylo v r 1979 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí, s rozlohou 700 km2. Převážnou část zdejších rybníků založil v 16.stol Jakub Krčín z Jelčan. Od té doby jsou rybníky a zajímavá místa spojena řadou cest a stezek.

Za návštěvu určitě stojí také Schwarzenberská hrobka z roku 1874 je novogotická stavba ve tvaru pravidelného šestiúhelníku. Aby mohla být zapuštěna pod úroveň země, bylo potřeba vybudovat systém odvodnění hrobky. Hrobka má dobrou akustiku, takže se využívá pro pořádání koncertů.

Schwarzenberský kanál je dlouhý 52 km a sloužil k plavení dříví, celá vodní cesta byla dlouhá až 90 km.

Jak se v Třeboni pohybovat?

Kolo je proto idální dopravní prostředek pro průzkum Třeboně a okolí. A místní to vědí, proto spojili město, rybníky a nejvýznamnější památky turistickými a naučnými stezkami, a vybudovali řadu cyklostezek. Nejznámější a nejfrekventovanější cyklistické stezky jsou Okolo Třeboně (39 km) a Rožmberk (22 km), které obě začínají v Třeboni na hrázi rybníka Svět. Zajímav je také stezka Emy Destinové, která vede do Stráže nad Nežárkou. Na delších výletech je možné využít cyklobusy.

Booking.com  

Kde v Třeboni bydlet a kam za kulturou?

Třeboň je velké město a kolem rybníků jsou chatové osady, proto zde najdete ubytování všech kategorií. Kdo nechce bydlet v hotelu, nebo penzionu, může si pronajmout rodinný apartmán, chatu nebo celou chalupu. V nabídce jsou i atraktivní roubenky.

Lázeňské město nabízí i kulturní vyžití. Kromě každoročních srpnových rybářských slavností se zde koná divadelní festival. Představení probíhají od června do konce srpna. Dále odemykání a zamykání Lužnice a různé přednášky a akce. Prakticky každý den se v Třeboni něco děje, proto je dobré sledovat aktuální přehled akcí.

 

Autor a foto: Dana Petrunčíková

Související články:

Josefův Důl, Boží Dar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..