Ledňáček obrovský

Národní parky a chráněné oblasti

Queensland má rozlohu 1 852 642 km² a velkou část pokrývají národní parky a chráněné krajinné oblasti.  Celých 45% obyvatelstva žije v hlavním městě Brisbane.  Zbytek země má velmi nízkou hustotu osídlení. Národní parky se tak rozkládají na desítkách až stovkách čtverečních kilometrů. Přírodní ekosystémy zahrnují deštné lesy, mangrovové porosty, polopouště i poušť.  Ubytování v Queenslandu.

Jaké parky jsou nejzajímavější?

Carnarvon National Park má několik částí. Nejzajímavější je Carnarvon Gorge – pískovcová rokle s bujnou vegetací a nástěnnými malbami původních obyvatel v Art Gallery a Cathedral Cave. 

Park Eungella je území o rozloze 500 m² ve výšce 1280 m. Můžeme zde najít minimálně 6 živočišných druhů, které nežijí nikde jinde na světě včetně ptakopyska. Toho je možné zahlédnout brzo ráno na Broken River. My jsme vstávali před pátou hodinou ráno, abychom jej viděli a měli jsme štěstí.  

Ptakopysk

V parku Glass House jsou k vidění skalní útvary vulkanického původu vysoké až 300 m. 

Great Sandy National Park (Cooloola) je 54 000 ha rozlehlá pobřežní oblast mezi Noosa Heads a Raibow Beach. Je zde tropická fauna a flora. Park je přístupné pouze s 4WD. V blízkosti je Fraser Island.

V národním parku Lamington je subtropický deštný prales s jeskyněmi a vodopády. Park je domovem stovek druhů zvířat a protíná jej 160 km turistických stezek. 

Booking.com

Noosa je park na konci Sunshine Coastu s nudistickou pláží a vyhlídkou na oceán „Laguna Lookout“.

Simpson Desert National Park je poušť o rozloze 10 000 km². Jeho větší část leží v Severním Teritoriu, ale zasahuje i do Queenslandu. 

Tambourine Mountain je pohoří severozápadně od Gold Coastu. Lesní porost skrývá, troje vodopády: Witches Falls, Cameron Falls a Cedar Creek Falls.

Na všudy přítomný a dotěrný hmyz platí nejvíce repelent vyráběný místními usedlíky. Vypadá jako ropa, ale zabírá.

Autor: Dana Petrunčíková