Velký bariérový útesCairns  a Velký bariérový útes

Klidné město na severu Queenslandu bylo založeno v kolem roku 1876. Je turistickým centrem díky blízkosti Velkého bariérového útesu, který je nejrozsáhlejší stavbou postavenou živými tvory a nikoliv lidskou rukou. Je to jediná stavba na světě viditelná z Měsíce a postavená jinou formou života. Patří mezi přírodní divy světa a fascinuje každého návštěvníka. Tvoří jej 2500 samostatných útesů a 540 ostrovů. Největší jsou Lady Elliot Island o rozloze 400m2 a Lady Musgrave Island (150 m2), který je pitné vody.

Bariérový útes se táhne se od Budabergu ležícího na obratníku kozoroha až k pobřeží Papui – Nové Guineji a dosahuje délky přes 2000 km.

Co lze na korálovém útesu pozorovat?

Tento ekosystém podporuje největší koncentraci života na této planetě. Žije zde přibližně 1500 druhů ryb, 4000 druhů měkkýšů, 350 různých druhů korálů a ostnokožců, stovky druhů řas a 10.000 druhů mořských hub. Je rodištěm keporkaků, mořských želv a Dugongů, přezdívaných mořská kráva pro jejich pomalé pohyby a neustálé spásání mořského dna.Cairns

Služby v Cairns

Všechny služby a aktivity v Cairns jsou uzpůsobeny tomu, aby se návštěvník o Velkém bariérovém útesu dozvěděl co nejvíce. V Cairns si tedy můžete udělat potápěčský kurz i složit kapitánské zkoušky na jachtu. Výlety na útes, potápění, šnorchlování a pozorování podmořského života však není jediné vyžití.

Na pevnině je také spoustu zajímavostí jako například Paronella Park, který rozhodně stojí za to vidět. Zdejší ruiny mají magickou moc a dobrou akustiku. Když budete mít štěstí jako já, pak tam bude zkoušet nějaký operní zpěvák a budete mít o zážitek navíc.

Autor: Dana Petrunčíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..